Apmeklējot dažādus kultūras pasākumus, ikdienā sekojot mākslinieku un kultūras darbinieku personīgās un radošās dzīves kolīzijām, ir skaidrs, ka šie cilvēki, kuri rada tik daudz ko vērtīgu, kas bagātina un izgrezno mūsu pasauli, valsti, pilsētu, tomēr brīžiem pilnībā aizmirst par savām vajadzībām, sava ķermeņa uzturēšanu, rūpēm par veselību. Pēdējos gados vien daudz nācies dzirdēt par vēl spēka gados esošiem māksliniekiem, kuri pamet mūsu pasauli, jo ikdienišķas vainas, kaites un vājības gūst virsroku pār viņiem. Konkrētus vārdus saukt noteikti nebūtu korekti, bet katrs gan jau atceras kādu šādu gadījumu, ko atspoguļojuši mediji.

Tāpēc mums kā kultūras un mākslas cienītājiem, atbalstītājiem un apbrīnotājiem ir pārliecība, ka visiem mūsu dārgajiem kultūras darboņiem un radītājiem noteikti daudz vairāk ir jārūpējas par savu veselību, lai viņi daudz ilgāk un kvalitatīvāk spētu izdaiļot šo pasauli ar savu talantu.

Māksla prasa upurus

māksla Un tas noteiki nav pārspīlēti teikts. Jo radošs cilvēks, ja sajutis mūzas klātbūtni un noķēris īsto ideju, ir gatavs tajā mesties pilnībā iekšā. Viņš var stundām un pat dienām neatkāpties no sava darba, lai tikai nezaudētu domu, noskaņu un iedvesmu. Un tā var paiet daudz laika, kamēr mākslinieks vispār atceras, ka apkārt ir arī reālā pasaule, kurā ir citi cilvēki un arī sava ķermeņa vajadzības. Galvenokārt tas attiecas uz miegu un ēdienu. Maltītes var tikt izlaistas, pat aizmirstas. Un ilgstoši tās var sastāvēt arī no ātri apēdamām un ne visai veselīgām sastāvdaļām. Paķer to, kas ir ātrāk un ērtāk. Bet par to noteikti nepriecājas vēders un kopējā veselība.

Rūpes par veselību tiek piemirstas

Jāatgādina arī, ka mākslinieki bieži mēdz ļauties arī bohēmai, kas sniedz savu artavu veselības bojāšanā. Un galu galā neizbēgami ir tas, ka daudzi radoši un ar mākslu saistīti cilvēki cieš no kādām hroniskām kaitēm. Visbiežāk tas var skart gremošanas sistēmu, arī orgānus, kas atbild par ķermeņa attīrīšanu – aknas un nieres. Nav nekāds retums, ka mākslinieki savas idejas un ieceru vārdā atliek rūpes par sevi uz vēlāku laiku.

Bet daudzas kaites, ja atstātas bez ievērības un ignorētas, var radīt nepatīkamas sekas. Ja ir ilgstošas sāpes kuņģī un paribē, tad būtu tikai loģiski, ka jāapmeklē gastroenterologs. Kuņģa čūla, pankreatīts, zarnu problēmas – tās ir kaites, ar kurām gastroenterologs saskaras ik dienu. Un lielākoties tās ir problēmas, kas piemeklē steidzīgos, stresainos, arī pārslogotos cilvēkus, tos, kuri ilgstoši neievēro normālu un sabalansētu ēšanas režīmu, papildus tam vēl aizraujas ar kādiem kaitīgiem ieradumiem. Un šādi cilvēki mākslinieku rindās nav retums.

Par iespēju ātri apmeklēt zinošus speciālistus un pārbaudīt savu veselību var uzzināt mājaslapā vca.lv.

Par mākslinieku atalgojumu

atalgojums Protams, ka šis jautājums jāskata kontekstā ar to, ka radošo profesiju pārstāvju atalgojums (ar dažiem izņēmumiem) tomēr ir nepieklājīgi mazs. Joprojām mūsdienu sabiedrība nav izaugusi līdz tam, lai saprastu, ka radošie darbi ir tikpat vērtīgi, vajadzīgi un ne mazāk viegli kā jebkurš cits darbs. Protams, ka vienmēr ir kāda sabiedrības daļa, kas apgalvo, ka pilnībā var iztikt bez mākslas un kultūras. Bet tie noteikti neesam mēs.

Mūsu domubiedru grupa ir par to, ka radošu profesiju pārstāvji ir vērtīgi un vajadzīgi, viņi mūsu vidi padara daudz patīkamāku, skaistāku, ļauj mums ieraudzīt pasaules, krāsu, formu un ideju daudzveidību. Tāpēc gribam, lai mākslinieki būtu novērtēti ne tikai ar vārdiem, bet arī finansiāli. Jo tad viņi varēs arī vairāk parūpēties par sevi, ieguldīt līdzekļus savā veselībā. Un tas vienmēr vairo darbaspējas. Tāpēc varēsim no šī mākslinieka sagaidīt vairāk radošu veikumu.