Mums tiešām rūp, kā izskatās mūsu pilsēta Rīga, tā ir Latvijas simbols, arī lielākais kultūras centrs. Tāpēc Rīgai ir īpaši jādomā par kultūras objektu un gaumīgu risinājumu ieviešanu savā vidē, jāizskauž bezgaumība un pat prastums, kas daudzviet spiežas ārā pa visām vīlēm. Ar kultūru un tās objektiem Rīgā daudz maz jau ir skaidrība, tāpēc mēs gribējām vērst uzmanību uz vēl kādu aspektu, kas tiešām ir nozīmīgs pilsētvides kopējā tēlā. Un tie noteikti ir skatlogi.

Dažādi veikali, tirdzniecības vietas, pakalpojumu centri, kafejnīcas un restorāni – gandrīz neviens nav iedomājams bez skatloga. Tām iestādēm, kas atrodas pirmajā stāvā, tas ir gandrīz neizbēgams fakts, ka ir īpaša vērība jāvelta tieši skatloga noformēšanai.

Skatlogus pamanām vienmēr

Skatlogi ir tieši mūsu acu augstumā. Nav svarīgi, vai mēs ejam ar kājām, braucam ar sabiedrisko transportu, ar savu automašīnu, skatlogi ir acu līmenī un skatienu tiešām piesaista. Tāpēc atbildīga uzņēmēja pienākums ir izmantot vislabāko praksi un atrast profesionāļus, lai noformētu savu skatlogu.

Katrai ielai ir sava noskaņa. To savā ziņā veido arī tas, kāda tur ir arhitktūra un kādi uzņēmēji atraduši savu mājvietu. Un viņu piedāvātie skatlogu noformējuma risinājumi ir tāds trekns punkts uz visa. Skatlogs var eleganti iekļauties kopējā ielas un pilsētas noskaņā, kā arī var būt patiešām bezgaumīgs, neatbilstošs, pat izjaukt kopējo stila ansambli.

Laiks atgriezties skatlogu mākslai

Tāpēc mēs priecājamies, ka pašos pamatos skatlogu noformēšanas jautājumus daļēji kontrolē noteikumi par valsts valodas izmantošanu, iekļaušanos kopējā pilsētvidē. Skaidrs, ka mūsdienās tāda tendence kā skatlogu māksla ir zaudējusi savas pozīcijas, lai gan nevar noliegt, ka dažus labus paraugus Rīgā noteikti vēl var atrast. Ik pa laikam kāds nostaļģiski mēģina šo tēmu atdzīvināt un atkal padarīt pilsētā aktuālu:

http://www.lsm.lv/lv/raksts/maksla/kultura/atklajot-11-skatlogus-popularize-skatlogu-makslu-riiga.a80422/

Daudzi eksperti atzīst, ka šodien skatlogu māksla ir zaudējusi savu spozmi, lai gan patiesībā tas ir varens ierocis klientu piesaistei. Tomēr tas netiek pilnvērtīgi izmantots. Un no zemās kvalitātes cieš arī pilsētas kopējais tēls. Tāpēc ļoti ceram, ka šajā jomā virzītie centieni atjaunot mākslu, gaumi un dizainu Rīgas skatlogos būs veiksmīgi.

Par praktiskām niansēm

Runājot par praktiskiem aspektiem, kas skar skatlogu noformēšanu, nevar nepiekrist, ka materiālu un risinājumu kvalitātei ir būtiska nozīme. Skatloga noformējumu netaisa vienai dienai. Parasti tas stāv ilgāku laiku. It īpaši, ja tās ir logu uzlīmes. Ja to kvalitāte ir zema, tad jau pēc neilga laika ārējo apstākļu ietekmē līmlente var zaudēt krāsu košumu, pat atlīmēties un kopumā radīt baisu skatu, kas nevienam sevi cienošam veikalam un iestādei nebūtu pieļaujami. Tāpēc skatlogu ilgtermiņa risinājumu izveidošanai noteikti jāizvēlas izturīga un mainīgiem laika apstākļiem piemērota līmlente, ar kuras plaīdzību var panākt vēlamo dizaina risinājumu. Krāsas, formas, tēli un simboli – tie vienmēr ir galvenie elementi, ar kuriem radīt gaumīgu skatloga noformējumu.

Profesionāļu darbs pie skatlogiem

Skatloga dizaina izstrādei un kopējās koncepcijas radīšanai vislabāk piesaistīt kādu speciālistu. Pat tik vienkāršas lietas, kā krāsu saskaņošana, pareizā uzraksta lieluma izvēle un teksta fonts, var būt ļoti būtiskas. Te vienmēr ir iespēja iekrist pārspīlējumu un izraibinājumu valgos, kas skatlogu padara nebaudāmu un nesaprotamu. Bet arī pārāk tukšs skatlogs, ir slikta pieeja. Un pareizo balansu spēs atrast dizaineri, noformētāji. Un kvalitatīva līmlente, kā arī citi apdrukas elementi, kas vajadzīgi skatlogam, jāmeklē tikai pie uzticamiem ražotājiem, jo citādi nāksies par skopumu maksāt divreiz.

Tieši skatlogs ir tas, kas pircēju no ielas var ievilināt veikalā. Tas uzrunā, aicina, rada kādu sapņu tēlu. Skatlogam ir liela vara pār cilvēku. Un tas var arī atbaidīt potenciālos klientus. Intereses pēc kādreiz pavērojiet, kādi ir skatlogi jūsu ielā, pa ceļam uz darba vietu. Ko tie jums vēsta? Vai tie jūs uzrunā? Vai tos var salīdzināt ar mākslas darbu? Vai tie pilsētu izdaiļo?